2014.09.21 – Ryszard Małachowski – Znaczenie rehabilitacji po przebytej chorobie
23 września 2014

„ZNACZENIE REHABILITACJI PO PRZEBYTEJ CHOROBIE”
to temat posiad jakie miały miejsce 21 września 2014 r. w Galerii pod Groniem w Jaworzu przy ul. Zajęczej
Prowadzący tym razem posiady prezes Towarzystwa Miłośników Jaworza Ryszard Stanclik przywitał prelegenta Ryszarda Małachowskiego i wszystkich przybyłych.
Ryszard Małachowski od 1974 roku mieszkaniec Jaworza jest rehabilitantem. Od tego też roku nieprzerwanie przez czterdzieści lat pracuje w tutejszym Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym (sanatorium).
Nasz Gość swoją wypowiedź rozpoczął od przedstawienia historii placówki, w której pracuje. W czasie gdy rozpoczynał pracę w tutejszym sanatorium przyjmowani byli pacjenci w liczbie ok. 70, którzy mieszkali w kwaterach prywatnych. W chwili obecnej przyjmowanych jest ok. 100 pacjentów z czego 70 zakwaterowanych jest w budynkach należących do Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego, a pozostałych 30 to pacjenci ambulatoryjni. Szpital opieki długoterminowej dla dorosłych zlokalizowany w centrum naszej miejscowości przyjmuje pacjentów, których zabiegi oraz pobyt finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz pacjentów tzw. komercyjnych, którzy sami opłacają swój pobyt i leczenie. W szpitalu funkcjonują oddziały rehabilitacji neurologicznej oraz kardiologicznej w formie stacjonarnej z zakwaterowaniem i wyżywieniem lub dochodzącej polegającej na uczestnictwie tylko w samych zabiegach. W jaworzańskim szpitalu rehabilitacji poddawani są pacjenci z różnych rejonów naszego województwa dla przykładu bardzo dobre kontakty szpital posiada z Oddziałem Kardiologicznym Szpitala w Częstochowie skąd pochodzi dużo pacjentów. Oczekiwanie na przyjęcie do naszego szpitala na oddział dla dorosłych zajmujący się korekcją wad postawy sfinansowane z NFZ wynosi obecnie 5 lat.
Drugą częścią szpitala jest oddział dla dzieci i młodzieży zlokalizowany przy ulicy Wapienickiej naprzeciw amfiteatru. Oddział ten jest kontynuacją Sanatorium Przeciwgruźliczego zorganizowanego zaraz po II Wojnie Światowej przez dr Marię Niżegorodcew późniejszą długoletnią dyrektor sanatorium, w skład którego wchodziły również obiekty w Górkach „Na Buczu”. Na oddziale dziecięcym i młodzieżowym leczone są schorzenia górnych dróg oddechowych, schorzenia neurologiczne oraz prowadzona jest rehabilitacja ogólnoustrojowa. Na oddział dziecięco-młodzieżowy przyjmowani są pacjenci w wieku od 0 do 18 lat. Po przeprowadzonym remoncie jest możliwość przebywania rodziców lub opiekunów z dziećmi w czasie leczenia co ma dobry wpływ na całe leczenie i samopoczucie dzieci. Oczekiwanie na przyjęcie do naszego szpitala na oddział dla dzieci i młodzieży zajmujący się korekcją wad postawy sfinansowane z NFZ wynosi obecnie 1,5 roku.
Na koniec prezentacji Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego nasz gość podziękował za wsparcie finansowe Zespołu przez Urząd Gminy w Jaworzu oraz przez organ założycielski jakim jest Marszałek Województwa Śląskiego. Stwierdził również ze smutkiem, że możliwości przyjęć pacjentów są o wiele większe niż narzuca to NFZ poprzez obcinanie kontraktów i nie finansowanie tzw. „nadwykonań”. Wspomniał również o prowadzonych remontach w zespole, które koncentrują się na modernizacji budynku „Willi Kwisda”, obecnie nazwaną „Maria” na cześć dr Marii Niżegorodcew, finansowanego z „funduszu norweskiego”.
Odpowiadając na pytania wyjaśnił że:
– nazwy budynków nadawane są na cześć osób zasłużonych dla Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego,
– solanki wykorzystywane w naszym szpitalu pochodzą z ujęcia w Dębowcu,
– ćwiczenia prowadzone w basenie bardzo dobrze wpływają na przebieg rehabilitacji poprzez odciążenie układu kostnego, do którego dochodzi w wodzie,
– sauna będąca częścią zespołu na razie nie będzie uruchamiana z powodu braku funduszy na remont tego obiektu oraz brak możliwości finansowania zabiegów przeprowadzanych w saunie przez NFZ,
– rehabilitacja nie usuwa przyczyny schorzenia tylko zmniejsza dolegliwości.
Po prelekcji Ryszrda Małachowskiego zainteresowani mogli obejrzeć obrazy Janiny Krzempek przedstawiające kwiaty i pejzaże, a potem była jeszcze kawa i tradycyjny już kołocz.
Na następne posiady zapraszamy do Galerii Pod Groniem w Jaworzu przy ul. Zajęczej 19.10. 2014r. o godz. 15.00. tematem spotkania będzie Wspomnienie o Janie Chmielu, które przedstawi Józef Niesyt znany jasienicki gawędziarz.
Marcin Biłek