Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2014.10.19 – Józef Niesyt – Wspomnienie o Janie Chmielu

21 października 2014

CZYMUŚ NAS JANKU ODESZEŁ.

W październikowe niedzielne popołudnie zebrali się na posiadach w Galerii pod Groniem w Jaworzu ci, którzy śp. Jana Chmiela znali (a kto Go nie znał), żeby po roku od śmierci wspomnieć jego twórczość. Podjął się tego zadania Józef Niesyt, gawędziarz z Jasienicy, którego przywitała Małgorzata Kobiela-Gryczka.

Józef Niesyt jest popularyzatorem gwary i obyczajów Śląska Cieszyńskiego. Od 15 lat członek Zespołu „Jasieniczanka”. Pan Józef brał udział w wielu konkursach popularyzując gwarę cieszyńską m.in. dotarł do półfinału konkursu gwarowego „Po naszymu czyli po Śląsku” organizowanego przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Katowicach. Na posiady Józef Niesyt przybył wraz z trzema członkiniami zespołu regionalnego „Jasieniczanka”.

Wspominamy dzisiaj śp. Jana Chmiela, który był niestrudzonym popularyzatorem gwary cieszyńskiej prowadził zespoły regionalne m. in. w Jaworzu, Skoczowie, Strumieniu, Kowalach i Chybiu oraz chóry kościelne w Wiśle i Bładnicach. Był On znanym na całym Śląsku Cieszyńskim twórcą ludowym od 2004 roku piszącym swoje wiersze wyłącznie w gwarze cieszyńskiej. Wydał cztery tomiki poezji oraz śpiewnik „Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami”, który zawiera 165 unikalnych pieśniczek Śląska Cieszyńskiego i dedykowany jest Janowi Kubiszowi.

Gawędziarz z Jasienicy opowiadał o życiu i działalności śp. Jana Chmiela oraz recytował jego wiersze przeplatane pieśniczkami regionalnymi w wykonaniu wszystkich uczestników spotkania. Do śpiewu przygrywała na akordeonie Maria Szubert członkini zespołu „Jasieniczanka”.

Po zakończeniu wspomnień zebrani częstowali się kawą, herbatą i ciastem.

Na następne posiady zapraszamy do Galerii pod Groniem w Jaworzu przy ul. Zajęczej wyjątkowo w sobotę 15.11.2014r. o godz. 16.00. Wykład pt. „Folklor i jego zróżnicowanie” wygłosi prof. Daniel Kadłubiec.

Marcin Biłek