Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2015.04.24 – Wycieczka do Ołomuńca

26 kwietnia 2015

JAWORZANIE NA MORAWACH.

                Jest 06.30 rano, 24 kwietnia 2015r. wyjeżdżamy tradycyjnie spod „Szlauerówki” na wycieczkę do Ołomuńca. Naszym przewodnikiem w czasie przejazdu oraz po Ołomuńcu będzie przewodnik PTTK z Cieszyna Henryk Więzik.

Po przekroczeniu granicy państwa kierujemy się autostradą przez Frydek Mistek do Ołomuńca.

W czasie podróży przewodnik szczegółowo opowiadał i pokazywał widoczne szczyty gór oraz omawiał mijane miasta i wioski. W Republice Czeskiej budowane są nowe autostrady, lecz jeszcze przez środek miasta Frydek Mistek trzeba przejechać. Dzisiejsze miasto Frydek Mistek składa się z dwóch odrębnych miast Frydka leżącego na prawym brzegu rzeki Ostrawicy należącego do Śląska Cieszyńskiego oraz miasta Mistek leżącego na lewym brzegu rzeki Ostrawicy należącego do Moraw. Po dotarciu do Ołomuńca autokar podwiózł nas pod Katedrę Św. Wacława i odjechał na parking, a my rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Po zwiedzeniu katedry przeszliśmy pod budynki będące siedzibą Kurii Archidiecezjalnej Diecezji Opawsko-Ostrawskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Następnie był czas na wypicie kawy, herbaty i zjedzenie ciastka w jednej z wielu kawiarni usytuowanych w centrum miasta. Po posileniu się udaliśmy się w kierunku Dolnego Rynku zwiedzając po drodze liczne kościoły i zabudowania klasztorne bardzo licznie występujące w tym mieście. Po drodze mogliśmy zobaczyć również dawne mury obronne stanowiące pozostałości po czasach gdy miasto pełniło rolę twierdzy. Na Dolnym Rynku znajduje się Kolumna Mariacka, która jest  wotem dziękczynnym za ustąpienie zarazy z lat 1713-1715. Kolumnę tę wykonał miejscowy kamieniarz i rzeźbiarz Wacław Render zainspirowany podobnymi kolumnami z Wiednia i Pragi. Wzniesiono ją  w latach 1716–1727.

Kolumna, choć dominuje nad całym placem, jej budowniczemu Wacławowi Renderowi, architektowi cesarskiemu, nie wydawała się dostatecznie dostojna. Postanowił wybudować na sąsiednim Górnym Rynku wspanialszą kolumnę – dzisiejszą Kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Na Górnym Rynku możemy zobaczyć  trzydziestometrową Kolumnę Przenajświętszą, która w roku 2000 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Drugim symbolem Ołomuńca jest Socrealistyczny Zegar Astronomiczny umieszczony na budynku gotyckiego ratusza. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wygrywanych przez zegar melodii był czas na obiad. Następnie udaliśmy się przez Dolny Rynek na tereny Ogrodów Smetany gdzie co roku organizowany jest festiwal kwiatów pod nazwą „Flora Olomouc”. Ogrody Smetany zwiedzaliśmy indywidualnie. Na terenie targów było całe mnóstwo straganów oferujących najróżniejsze towary od ogrodniczych przez spożywcze do odzieży. Po czterogodzinnym zwiedzaniu wystawy udaliśmy się na miejsce zbiórki i po krótkim oczekiwaniu na autokar wyruszyliśmy w komplecie w drogę powrotną do Jaworza. W czasie jazdy nasz przewodnik przypominał co jakiś czas informacje, które przekazywał nam w drodze do Ołomuńca. Po dwóch godzinach jazdy wróciliśmy do Jaworza pełni wrażeń i mądrzejsi o wiele ciekawych informacji z historii Moraw.

W imieniu uczestników dziękuję organizatorom i do zobaczenia na następnej wycieczce organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Jaworza.

Marcin Biłek