Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2015.05.31 – Jacek Proszyk – Motyle i chrząszcze Jaworza

2 czerwca 2015

MOTYLE I CHRZĄSZCZE W JAWORZU.

Rozpoczynając 31.05.2015r. o godz. 15.00 posiady Grażyna Matwiejczyk przywitała wszystkich przybyłych na spotkanie oraz przedstawiła naszego gościa. Jacek Proszyk – mieszkaniec Jaworza prelegent posiad poświęconych motylom i chrząszczom występującym na terenie Jaworza pochodzi z Wielkopolski i jest potomkiem Braci Czeskich, którzy po bitwie pod Białą Górą w 1620 roku zostali zmuszeni do opuszczenia swoich ziem i uzyskali możliwość osiedlenia w Wielkopolsce. Wraz z uciekinierami do Wielkopolski przybył również ich pasterz ks. Jan Amos Komeński twórca metodyki nauczania. W latach siedemdziesiątych rodzice ze względów religijnych przeprowadzili się na Śląsk Cieszyński i zamieszkali w Skoczowie. Jacek Proszyk dorastał w Skoczowie, a studiował w Bielsku-Białej. Dzisiaj mieszka w Jaworzu. Pracuje w holdingu budowlano-stalowym, a hobbistycznie zajmuje się historią narodu żydowskiego oraz entomologią. Przez całe życie mieszkał w domu jednorodzinnym i od zawsze miał styczność z różnymi owadami stąd jego zainteresowanie tym tematem. Posiada r pasiekę odziedziczoną po dziadku co również przyczyniło się do chęci poznawania świata owadów (m. in. co jedzą , jak żyją, jak się rozmnażają, itp.). Pana Jacka interesują tylko owady zamieszkujące lub czasowo przebywające w dolinie Wapienicy, którą zamieszkuje między innymi około 30 gatunków os i pszczół. Jest również hodowcą motyli, z których zawsze jedną parę preparuje i zostawia u siebie w gablotach, a resztę wyhodowanych okazów wypuszcza na wolność. Wyhodował miedzy innymi Motyla Nocnego, Pazia Królowej, Zmierzchnicę Trupią Główkę, Zmrocznika Wilczomlecza, Zmrocznika Pazika oraz Zygzakowca Kokornakowca. Wszystkie owady hoduje przez wszystkie stadia rozwoju tzn. od jaja przez larwę i poczwarkę po osobnika dorosłego. Motyl Zygzakowiec Kokornakowiec jest opisywany w atlasach owadów jako gatunek niewystępujący od około 100 lat na terenie Bielska, Jaworza i Jasienicy co zainspirowało naszego gościa do próby jego odtworzenia w naturalnym środowisku w dolinie Wapienicy. Pierwszym krokiem było znalezienie sadzonek Kokornaku (krzew podobny do żywopłotu, ligustru) jego posadzenie aby larwy motyla miały pożywienie gdyż żywią się one wyłącznie tą rośliną. Po jajeczka Pan Jacek musiał pojechać aż do Chorwacji i po ich szczęśliwym dowiezieniu do domu rozpoczął hodowlę, która zakończyła się wyhodowaniem około 40 szt. motyli. Swoją opowieść prelegent ilustrował pokazem slajdów, na których prezentował różne gatunki i stadia rozwoju omawianych owadów. Na zakończenie mówił również o hodowli pszczół w swojej pasiece. Pszczoły przezimowały szczęśliwie na co miało wpływ między innymi pozostawienie na okres zimowy kilku rodzimych ramek z miodem w każdym ulu.

Po wysłuchaniu opowieści o motylach i owadach przyszedł czas na pytania, dyskusję, kawę, herbatę oraz pyszny kołocz.

Na ścianach galerii można było podziwiać fotografie i gabloty ze spreparowanymi motylami i owadami występującymi w dolinie Wapienicy, oraz prace wykonane przez Krzysztof Czadra.

Na następne posiady zapraszamy do Pałacu gdzie obecnie mieści się Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworzu. 21.06.2015r. o godz. 15.00. tematem spotkania będzie podsumowanie konkursu dla młodzieży, a następnie w Gościńcu Nałęże odbędzie się tradycyjny obrzęd Nocy Świętojańskiej.

ZAPRASZAMY

Marcin Biłek