Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2016.03.13 – Jerzy Ryrych- Wspomnienia z Dalekiego Wschodu

15 marca 2016

Daleki wschód we wspomnieniach Jerzego Ryrycha.

W dniu 13.03.2016r. o godz. 15.00 odbyły się kolejne posiady zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Jaworza w Galerii Pod Groniem.

Tematem spotkania były wspomnienia kpt. żw. Jerzego Ryrycha z rejsu po morzach Dalekiego Wschodu oraz działalność i osiągnięcia Międzynarodowego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej.

Na wstępie Grażyna Matwiejczyk przywitała wszystkich przybyłych na spotkanie oraz pokrótce przedstawiła naszych gości.

Rozpoczęcie działalności Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej datuje się na dzień 01.09.1997r. Przez osiem lat funkcję opiekuna tego Koła pełnił mgr Andrzej Stąsiek, ówczesny nauczyciel biologii. Od roku 2005 funkcję tę pełni mgr Iwona Kominek – nauczycielka języka angielskiego. Od początku istnienia SKLMiR odnosi sukcesy w ogólnopolskich konkursach. W pierwszym roku istnienia członkowie zdobyli wyróżnienie, a od tego czasu (za wyjątkiem roku 2007 – II miejsce) zdobywają I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Młodzież na Morzu” w kategorii „Najlepsze Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej”. Dzięki zdobywaniu najwyższych lokat w w/w konkursie spora grupa gimnazjalistów-ligowców miała okazję wziąć udział w rejsach szkoleniowych ORP „Iskra”, ORP „Poznań”, wycieczkach promem „Unity Line” na trasie Świnoujście – Kopenhaga – Świnoujście oraz wielokrotnie w obozach szkoleniowo-wypoczynkowych „Flis Odrzański”. Koło corocznie organizuje lub współorganizuje takie imprezy jak: warsztaty ekologiczne, szkolenia żeglarskie i wodne, zawody wędkarskie, flisy odrzańskie, rejsy statkami.

W roku 2005 Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej zaprosiło do współpracy szkoły z Hnojnika (Czeska Republika) oraz z Zazrivy ( Słowacja) i od tej pory koło zyskało status międzynarodowego.

W roku 2009 Międzynarodowe Koło Ligi Morskiej i Rzecznej otrzymało prestiżowy medal „Krzyż Pro Mari Nostro” za szczególnie wybitne osiągnięcia.

Po przedstawieniu historii Międzynarodowego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej Iwona Kominek oraz członkowie koła przedstawili bieżącą działalność Koła w mijającym roku ilustrowaną pokazem slajdów. W 2015roku  Koło brało udział w następujących wydarzeniach:

– wyjazd szkoleniowy do Ochab,

– warsztaty ekologiczno – żeglarskie w Wapienicy,

– Warsztaty ekologiczno – żeglarskie w Tresnej,

– Wyjazd szkoleniowy do Zkopanego,

– Spotkanie z kpt. żw. Markiem Pajdasem.

Następnie głos zabrał drugi dzisiejszy gość kpt. żw. Jerzy Ryrych, który jest członkiem naszego Towarzystwa i emerytowanym kapitanem żeglugi wielkiej, mieszkańcem Jaworza i miłośnikiem historii. Opowiadał o rejsie na statku „Nidanesa”, którym dowodził pływając po morzach na Dalekim Wschodzie. Rejs odbył się w 1995 roku, rozpoczął się od zaokrętowania w porcie Manila na Filipinach. Statek o wyporności 13,5 tys. ton miał długość 150 m i szerokość 22, załoga liczyła 20 osób – byli to Polacy. Jako ciekawostkę należy podać że Kapitan statku nie miał wpływu na dobór załogi. Statek przewoził towary masowe głównie fosforyty oraz nawozy sztuczne pomiędzy portami Filipin, Australii, Malezji, Wysp Bożego Narodzenia. Statek ten to była na owe czasy nowoczesna konstrukcja wyposażona w tratwę ratunkową zrzucaną w stronę rufy co umożliwiało bezpieczne ewakuowanie załogi w przypadku tonięcia statku; szalupy boczne nie zapewniają takich możliwości. Statek wyposażony był również w szybki ponton ratowniczy pozwalający na przeprowadzenie błyskawicznej akcji ratowniczej w przypadku wypadnięcia człowieka za burtę. Statek był wyposażony również w urządzenia umożliwiające jego rozładunek m.in. dźwigi gdyż wiele portów w tamtym rejonie nie posiadało urządzeń portowych. Jako ciekawostkę nasz gość pokazał rozładunek statku przez dzieci, które w ten sposób zarabiały pieniądze na zakup pomocy szkolnych dla swoich szkół. Całość wystąpienia naszego Gościa ilustrowana była filmem z rejsu.

Na zakończenie spotkania Prezes TMJ Ryszard Stanclik podziękował prelegentom za ciekawe przedstawienie  tematu, jak również słuchaczom za obecność i zaprosił do Galerii Pod Groniem w dniu 10.04.2016r. na następne posiady, których tematem będą wspomnienia Janusza Pieszki.

Marcin Biłek