2016.07.17 – Piotr Sikorski – Profilaktyka kręgosłupa
19 lipca 2016

Jak dbać o kręgosłup.
Piotr Sikorski w niedzielne popołudnie 17.07.2016r. zapoznał zebranych na kolejnych posiadach Towarzystwa Miłośników Jaworza z profilaktyką kręgosłupa.
Grażyna Matwiejczyk przywitała wszystkich przybyłych na spotkanie i przedstawiła naszego gościa Piotra Sikorskiego, mieszkańca Jaworza od 11 lat. Jest on dyplomowanym masażystą, zajmuje się również medycyną naturalną.
Masaż jako metoda leczenia i profilaktyki był już znany i stosowany w czasach antycznych i starożytnych. W Polsce nie jest prowadzona kompleksowa profilaktyka kręgosłupa tak jak np. profilaktyka jamy ustnej. Według statystyk podawanych przez specjalistów chorób kręgosłupa tylko 3% schorzeń kręgosłupa to choroby, następne 3% to urazy kręgosłupa spowodowane wypadkami, a pozostałe 94% to dyskopatie.
Kręgosłup można podzielić na pięć części od głowy w dół: siedem kręgów szyjnych, dwanaście kręgów piersiowych, pięć kręgów lędźwiowych, kość krzyżowa i kość ogonowa. Kręgi są to kości, pomiędzy którymi znajdują się dyski zbudowane z jądra miażdżystego i pierścieni włóknistych. Do dysków przyczepione są mięśnie grzbietowe odpowiadające za prawidłowe ustawienie kręgów i dysków w kręgosłupie. W wyniku siedzącego lub bardzo intensywnego trybu życia może dojść do zwiotczenia mięśni co skutkuje przesunięciem dysków i naciskiem na rdzeń kręgowy lub nerwy. W przypadku długotrwałego przesunięcia dysku dochodzi do zapalenia nerwu kulszowego i rwy kulszowej. Jako ciekawostkę Pan Piotr zwrócił uwagę że przy podnoszeniu z pozycji schylonej ciężaru 5kg kręgosłup jest obciążony ciężarem 275kg. Przy siedzącym trybie życia i siedzącym charakterze pracy raz na godzinę należy wykonywać 5 minutowe przerwy na ćwiczenia. Praca w pozycji schylonej może być wykonywana max. do 10 min., a następnie należy wykonać ćwiczenia rozluźniające mięśnie kręgosłupa. W profilaktyce kręgosłupa bardzo ważną rolę odgrywa fizjoterapia oraz masaże profilaktyczne. W Polsce na masaż, który prowadzą masażyści finansowani z Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się kilka miesięcy, a u masażysty, który prowadzi prywatny gabinet za serię masaży zapłacimy około 300 zł. Potocznie mówi się o masażu kręgosłupa, jest to jednak nieprawdą bo kręgosłup to kości, a kości się nie masuje tylko ustawia a to wykonują specjaliści kręgarze. Masujemy mięśnie długie kręgosłupa. Masaż zawsze wykonujemy na twardym podłożu. Przed masażem należy upewnić się, że osoba masowana nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia masażu oraz zbadać jej ciśnienie krwi bo podczas masażu cieśninie krwi może podnieść się nawet o 20 punktów ciśnieniowych. Aby masowanie przyniosło oczekiwane rezultaty należy wziąć serię co najmniej dziesięciu masaży. Przerwa między masażami nie może być większa niż 72 godziny.
Po tych wszystkich teoretycznych informacjach przyszedł czas na pokaz praktyczny. Pan Piotr rozłożył specjalistyczne łóżko do masażu oraz zapytał kto jest chętny do bezpłatnego masażu. Na ochotnika zgłosiła się Małgorzata Greń, która po przeprowadzeniu masażu stwierdziła że czuje się dużo lepiej niż przed masażem. Masuje się nawilżone gołe ciało, najlepszą do tego celu jest oliwka dla dzieci bo nie posiada składników mogących uczulać masowanego. Stojąc z lewej strony masowanego masujemy jego prawą stronę i na odwrót stojąc z prawej strony masowanego masujemy jego lewą stronę. Masaż odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa rozpoczynamy od głaskania początkowego aby rozluźnić mięśnie następnie masujemy nasadą dłoni, grzbietem zaciśniętej dłoni, trzema palcami, kciukiem, kostkami palców. Wszystkie te czynności wykonujemy po piętnaście razy od dołu w stronę głowy. Masaż kończymy głaskaniem końcowym. Masaż pasa barkowego wykonujemy w pozycji siedzącej masowanego, a jego głowa powinna spoczywać na rękach opartych o stół. Masaż rozpoczynamy od delikatnego głaskania początkowego następnie masujemy nasadą dłoni kciukami w dół, następnie przeprowadzamy ugniatanie proste i szczypcowe, oklepywanie sieczne (palcami) oklepywanie proste masaż kończymy głaskaniem końcowym.
Zebrani z zainteresowaniem słuchali, a z jeszcze większym obserwowali to co działo się na sali. Dali temu wyraz w licznych pytaniach i dyskusji.
Na ścianach Galerii można było podziwiać zdjęcia Tatr Słowackich wykonane przez Ryszarda Stanclika w czasie jego pobytu na Słowacji w 2003 roku. Bardzo wielu ciekawych informacji wysłuchało 38 osób członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Jaworza.
Na następne posiady zapraszamy Państwa do Sali Parafialnej Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu w dniu 18.09.2016r. Tematem będą „Dzieje Kościoła i Cmentarza Rzymskokatolickiego w Jaworzu”.
Marcin Biłek