2016.11.17 – Wycieczka do Katowic
19 listopada 2016

Co nowego w Katowicach – na terenach po Kopalni Węgla Kamiennego Katowice ?
17 listopada 2016r. o godz. 13.00 wyruszyliśmy na zorganizowaną przez Towarzystwo Miłośników Jaworza wycieczkę do Katowic. Pierwszym etapem wyprawy było Muzeum Śląskie.
Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez austriackich architektów z Grazu, zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod powierzchnią ziemi. Główną część muzeum stanowi siedmiokondygnacyjny budynek, w którym aż trzy poziomy znajdują się pod ziemią. Początek przygotowań do budowy muzeum to rok 2004 – a rozpoczęcie to marzec 2011. 27 czerwca 2015r. nastąpiło uroczyste otwarcie.
W Galerii Sztuki Polskiej 1800 – 1945 oglądaliśmy dzieła m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej. W Galerii Sztuki po 1945r. poznaliśmy współczesnych artystów takich jak: Tadeusz Kantor, Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński. Oprócz tych dwóch wystaw, w Galerii Depozytów widzieliśmy obrazy Wojciecha Kossaka i Jacka Malczewskiego. Jest tam też Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej z wieloma pracami. „Żywy album przyrody” to wystawa prac fotograficznych z okresu jesienno- zimowego. Obrazy i zdjęcia wystawione są na dużej przestrzeni, więc bez tłoku można było spokojnie je obejrzeć.
Dwa piętra niżej – na poziomie – 4 jest rewelacyjna wystawa „Światło historii – Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.
Na 1364 m2 wystawa pokazuje jak okoliczności i wydarzenia historyczne ukształtowały ten region i mieszkających tu ludzi, jak formowała się świadomość społeczna, jak rewolucja przemysłowa umożliwiła na wielką skalę eksploatację bogactw naturalnych. Mogliśmy też zobaczyć, jak nasilały się antagonizmy narodowe, jakie były postawy wobec II wojny światowej oraz zmiany po 1945 roku i w latach osiemdziesiątych.
Wystawa – wspaniale zorganizowana, z ogromną ilością eksponatów – dała nam bardzo dużo do myślenia. Żeby to wszystko dokładnie obejrzeć i zagłębić się w temat, nie wiem czy wystarczyłby na to cały dzień. Muzeum zwiedzaliśmy indywidualnie, więc każdy uczestnik wycieczki mógł tempo oglądania dostosować do swoich zainteresowań.
Po muzeum był czas wolny – do wykorzystania na zwiedzanie okolicy, kawę lub posiłek – do spotkania o 18.30 w NOSPR.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku, kierowało nią wielu znanych dyrygentów, jak Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Jerzy Semkow. Od 1 października 2014r. NOSPR ma nową siedzibę. Przepiękny nowy budynek mieszczący dwie sale koncertowe – wielką na 1800 miejsc i kameralną na 300 miejsc. Budowla powstała na terenach po kopalni „Katowice”, bardzo blisko Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka. Jest to Katowicka Strefa Kultury.
Autorem projektu NOSPR-u jest Tomasz Konior, a akustykę zaprojektował Yosuhisa Toyota. Budowę rozpoczęto w 2012 roku, więc trwała tylko dwa lata.
Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia występowała w wielu krajach europejskich, a także m.in. w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Ameryce Płd. Współpracowało z nią wielu znanych dyrygentów i solistów. Na naszym koncercie – w wykonaniu Filharmonii Brno usłyszeliśmy utwory Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Edwarda Elgara i Astora Piazzolli. Dyrygował Bastien Stil, a solo na akordeonie rewelacyjnie grał Richard Galliano. Galliano jest twórcą wielu popularnych utworów na akordeon, z których kilku mogliśmy wysłuchać podczas wielokrotnych bisów. Po prostu zachwycona publiczność nie chciała wypuścić artystów ze sceny, oklaskami na stojąco dziękując za wspaniały koncert.
Zauroczeni przepiękną salą koncertową, akustyką, świetnym zespołem, pełni wrażeń wróciliśmy do Jaworza ok. godz. 23.00 . Pogoda oczywiście dopisała, humory również tak jak na każdej wycieczce TMJ. Dziękując organizatorom czekamy na następny wyjazd.
Grażyna Matwiejczyk