2016.12.04 – Piotr Stebel – Korsyka wyspa Napoleona
6 grudnia 2016

Korsyka wyspa Napoleona.
Piotr Stebel – przewodnik beskidzki, to prelegent ostatnich w 2016r. posiad zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Jaworza. Uprawnienia do prowadzenia wycieczek po Beskidzie Śląsko-Morawskim posiada od 2005 roku, prowadzi również wycieczki po terenie Czech i Słowacji, najbardziej lubi teren Małej Fatry. Od pewnego czasu wyjeżdża na Daleki Wschód do Tajlandii, Kambodży i Laosu zwiedzać ich piękno. 04 grudnia spotkaliśmy się w Galerii pod Groniem aby wysłuchać wspomnień i zobaczyć zdjęcia z Korsyki.
Korsyka – wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny. W 1975 wyspę podzielono na dwa departamenty: Korsykę Południową i Korsykę Górną. Wcześniej Korsyka tworzyła jeden departament o numerze 20. Powstałe departamenty są w większym stopniu wyrazem ambicji dwóch największych miast Korsyki – Bastii i Ajaccio – niż rozsądnej polityki regionalnej, bowiem oba mają niewielki potencjał ludnościowy i ekonomiczny. Korsyka jest bardzo słabo zaludniona. Na 1 km² przypada nieco ponad 35 mieszkańców. Główną rzeką wyspy jest Golo o długości 89,6 km. Wnętrze wyspy jest bardzo górzyste. Ponad 20 szczytów przekracza wysokość 2000 m.n.p.m. Położenie Korsyki sprawiało, że była ona zawsze ważną bazą operacji militarnych, stąd też toczone były przez wieki walki między państwami włoskimi a Francją o jej zajęcie. Możliwość zjednoczenia z Sardynią była postrzegana jako niebezpieczna ewentualność, zwłaszcza przez Wielką Brytanię, ponieważ dawałoby to zbyt silną pozycję na Morzu Śródziemnym. W 1282 objęła wyspę w posiadanie Republika Genui, która kontrolowała ją przez pięć wieków. W 1736 na wyspie wybuchło powstanie przeciwko rządom Genueńczyków. Powstańcy proklamowali Korsykę monarchią i wybrali na króla Theodora von Neuhoffa. W kwietniu 1755 rozpoczął się kolejny zryw przeciw genueńskiemu panowaniu. W listopadzie tego roku Korsyka ogłosiła niepodległość i proklamowana została Republika Korsykańska. Uchwalono też pierwszą na świecie konstytucję (Konstytucja Korsyki), która została napisana w języku włoskim. W 1768 Genua zrzekła się (w zamian za darowanie długów) pretensji do wyspy na rzecz Francji, która w tym samym roku wysłała na nią swoje oddziały. Walki trwały do 1769 i skończyły się zwycięstwem Francuzów. Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte, którego rodzice należeli do pomniejszej lokalnej arystokracji. W tym czasie Korsyka była pod francuską kontrolą i korsykańscy szlachcice mogli uzyskać francuskie tytuły szlacheckie. Tak też zrobili rodzice Napoleona, którego posłano do francuskich szkół. Inną ważną postacią na wyspie był Pasquale Paoli (1725–1807) – korsykański generał i patriota, który walczył o niepodległość Korsyki, najpierw przeciwko Genui, a potem Francji. Korsykaninem był także Giuseppe Fieschi, rewolucjonista, który dokonał zamachu na króla Francji Ludwika Filipa.
Nasz dzisiejszy gość na Korsykę pierwszy raz pojechał samochodem w 2006 roku z Cieszyna do Liworno pokonując 1310 km. Następnie promem mogącym zabrać 500 pojazdów i 2000 osób na wyspę. Na Korsyce zwiedził następujące miasta:
– Bastia, które rocznie odwiedza 2 mln. turystów, zbudowane w XV wieku z wieloma romańskimi kociołami;
– Porto Veccio, z najładniejszymi plażami na wyspie;
– Alta Rocca, masyw górski o wysokości od 1600 do 1700 m.n.p.m. będący od 1968 roku parkiem narodowym, tam również znajduje się najwyższy na wyspie wodospad o wysokości 70 m.
– Bonifacio, port leżący na południu Korsyki założony przez Genueńczyków otoczony murami. Miasto to położone jest na 70 metrowym klifie wapiennym dodatkowo otoczone murami. W Bonifacio znajduje się również pomnik legionisty przeniesiony tam w 1963 roku z Algierii.
– Sartene, wszystkie domy wybudowane są w tym miasteczku z szarego kamienia. W Wielki Czwartek organizuje się tam procesję.
– Priopriano, wokoło tego miasteczka rozciąga się 6 kilometrowa plaża nad zatoką Walinko. W miasteczku tym oglądać można park żółwi, w którym zgromadzone są okazy z 5 kontynentów. Jest tam 40 rodzajów gadów. Zwiedzać można XV wieczne cytadele i wieże zbudowane przez Genueńczyków.
– Filitosa, wokoło tego miasta znajdują się fortyfikacje oraz megality pochodzące z kultury toreńskiej szacowane na 8 tys. lat bardzo podobne do megalitów z Wyspy Wielkanocnej. Wszystkie posągi są zwrócone twarzą na wschód.
– Ajaccio, miejsce narodzin i pierwszych dziewięciu lat życia Napoleona Bonaparte. W domu, w którym urodził się Napoleon mieści się obecnie muzeum poświęcone życiu i działalności Napoleona Bonaparte.
Po wyspie wiedzie również szlak turystyczny liczący 150 km, na którym znajduje się 14 schronisk i można go przejść w 10 dni. Na wyspie wybudowano linię kolejową o długości 112 km. Jest również dużo dróg o różnej jakości. W centrum wyspy znajdują się pola porośnięte makią będącą zwartymi krzewami bardzo trudnymi do przejścia.
Wszystkie te wspomnienia z wyprawy na wyspę Napoleona były ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez naszego dzisiejszego gościa.
Po prelekcji był czas na pytania, dyskusję przy kawie i kołoczu.
Prezes Ryszard Stanclik podziękował prelegentowi za bardzo ciekawą opowieść, następnie przekazał informacje dotyczące wyjazdu na Koncert Noworoczny do Opola w dniu 14.01.2017r. oraz o planowanym na 28.01.2017r. Balu Śląskim.
Na kolejne posiady zapraszamy Państwa do Galerii Pod Groniem w przyszłym roku , tematy i terminy zostaną podane w terminie późniejszym.
Podczas dzisiejszych posiad można było również podziwiać oraz zakupić wyroby rękodzieła wykonane przez Panie zrzeszone w Kole Zainteresowań działającym przy Parafii Ewangelickiej w Jaworzu.
Marcin Biłek