Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2017.03.05 – Justyna Kaczkowska – Kolarstwo torowe

7 marca 2017

Z JAWORZA W ŚWIAT – KOLARSTWO TOROWE.

W dniu 05.03.2017r. o godz. 15.00 odbyły się kolejne posiady zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Jaworza w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Jaworzu.

Tematem spotkania były wspomnienia Justyny Kaczkowskiej ze swoich występów na torach kolarskich.

Na wstępie Jerzy Ryrych przywitał wszystkich przybyłych na spotkanie oraz pokrótce przedstawił naszego dzisiejszego gościa – Justynę Kaczkowską. Pani Justyna jest mieszkanką Jaworza od dwunastu lat uczy się w klasie maturalnej w Technikum Gastronomicznym w Bielsku-Białej. Jest jedną z najbardziej utytułowanych młodych kolarek w swojej grupie wiekowej. Zdobyła min. w 2015 roku mistrzostwo Europy i Świata juniorek na dochodzenie, w 2016 roku mistrzostwo Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, srebrny medal w Mistrzostwach Europy we Francji w wyścigu na 3 km. na dochodzenie, w listopadzie 2016 roku zwyciężyła w Pucharze Świata w kolarstwie torowym w wyścigu na 3 km. na dochodzenie. W lutym tego roku wywalczyła czwarte miejsce w Pucharze Świata w wyścigu na 3 km. na dochodzenie.

Nasz dzisiejszy gość swoje wystąpienie rozpoczął od stwierdzenia, że kolarstwo to jest jej hobby bo tylko wtedy sprawia radość i zadowolenie. Pani Justyna treningi rozpoczęła cztery lata temu, wcześniej grała w koszykówkę. Swoje wystąpienie Pani Justyna zobrazowała zdjęciami z olimpiady w Rio de Janeiro, w której brała udział wywalczyła wtedy wraz z drużyną ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Na zdjęciach widać było min. Stadion Maracana i uroczystość rozpoczęcia igrzysk, widok wioski olimpijskiej i miasta.

Rower do startów torowych wykonany jest z włókien węglowych nie posiada hamulców i przerzutek, ma pełne koła, nie może ważyć mniej niż 6,8kg. Rower Justyny waży ok. 8 kg. Prędkości osiągane na torze to 51 – 52 km/h. ze startu zatrzymanego. Koszt takiego roweru to ok. 40 tyś zł, same koła to koszt ok. 20 tyś zł.

Powierzchnia torów, na których ścigają się kolarze wykonana jest z drewna, tor ma długość 250 m a największa pochyłość wynosi do 40°. W Polsce jedyny taki tor znajduje się w Pruszkowie koło Warszawy, są jeszcze tory betonowe odkryte, na których można trenować tylko latem. Na torze są linie czerwona tzw. sprinterska i czarna obrys toru po której liczy się jego długość.

Światowa czołówka kolarstwa torowego to USA, Anglia, Australia, Nowa Zelandia i Włochy we wszystkich tych państwach nie ma limitów budżetowych. Np. w Australii jest sześć instytutów i około dwudziestu profesorów zapewniających kompleksową obsługę zawodników. Dla przykładu zawodnicy mają przeprowadzane badania w tunelu aerodynamicznym aby optymalnie ułożyć ciało i tym samym zmniejszyć do minimum opory powietrza w czasie wyścigu.

Pani Justyna w szkole ma indywidualny tok nauczania. W roku poza domem przebywa około 300 dni. Rocznie przejeżdża około 8 tys. kilometrów na rowerze. Najbliższe plany sportowe Justyny to wyjazd w kwietniu na Mistrzostwa Świata do Honkg Kongu.

W odpowiedziach na pytania zadawane przez słuchaczy  pomagał Justynie tato – Artur Kaczkowski, który również uprawiał kolarstwo.

Po wysłuchaniu tych wszystkich bardzo interesujących informacji przyszedł czas na pytania, dyskusję, kawę, herbatę oraz pyszne kołocze. Bardzo wielu ciekawych informacji wysłuchały 32 osoby, członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Jaworza.

Na następne posiady zapraszamy Państwa do Galerii Pod Groniem w Gospodarstwie Agroturystycznym p. Steklów w Jaworzu w dniu 01.04.2017 r. na godzinę 16.00, a tematem będzie opowieść prof. Daniela Kadłubca na temat Cieszyńskiej Kultury Ludowej.

Marcin Biłek