Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2017.05.27 – Wycieczka na Morawy

29 maja 2017

U Lichtensteinów na Morawach.

            W dniu 27.06.2017r. o godz. 07.00 wyjeżdżamy spod „Szlauerówki” w kierunku Cieszyna i dalej na Morawy, region Palava – krainy przedniego czeskiego wina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  miejscowości Kromieryż. Jest nas w autokarze 48 osób, członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Jaworza. Przewodnikiem w czasie przejazdu jest nasz Prezes Ryszard Stanclik.

W czasie podróży nasz przewodnik opowiadał o mijanych miastach, wioskach i ich zabytkach zwiedzanych na poprzednich wycieczkach Towarzystwa. W Republice Czeskiej budowane są nowe autostrady lecz jeszcze trzeba przejechać przez środek miasta Frydek Mistek. Dzisiaj to miasto składa się z dwóch odrębnych miast: Frydka leżącego na prawym brzegu rzeki Ostrawicy należącego do Śląska Cieszyńskiego oraz miasta Mistek leżącego na lewym brzegu rzeki Ostrawicy należącego do Moraw. Po dotarciu do Kromieryża autokar podwiózł nas pod Pałac Arcybiskupów, a my rozpoczęliśmy jego zwiedzanie. Pierwsze wzmianki o Kromieryżu pochodzą z XII wieku. Od XVI wieku Kromieryż jest administracyjnym centrum ołomunieckiego biskupstwa. W czasie wojny trzydziestoletniej miasto zostaje całkowicie zniszczone. Odbudowy Kromieryża podjął się biskup Karol Lichtenstein-Kastelcorn i za jego zasługą miasto stało się skarbnicą sztuki barokowej. Podczas Wiosny Ludów w latach 1848-1849 w Pałacu Arcybiskupim obradował Parlament Austriacki ewakuowany z Wiednia ogarniętego walkami rewolucyjnymi. W roku 1885 w Kromieryżu doszło do spotkania rosyjskiego cara Aleksandra III z Cesarzem Franciszkiem Józefem I. Po obejrzeniu Pałacu Arcybiskupów odbyliśmy spacer po mieście. Następnie był czas na wypicie kawy herbaty i zjedzenie ciastka w jednej z wielu kawiarni usytuowanych w centrum miasta. Po posileniu się udaliśmy się do Mikulova, gdzie indywidualnie zwiedzaliśmy miasto. Największą atrakcją Mikulova jest Pałac Lichtensteinów pochodzący z XIII wieku, później sukcesywnie rozbudowywany. W roku 1560 zamek przejmuje ród Kereczenyiu a po 15 latach ród Dietrichsteinów, który włada na tych terenach aż do 1945 roku. Wśród urokliwych zabytkowych kamieniczek znajduje się pięknie odrestaurowana synagoga. Następnie udaliśmy się do miejscowości Rakvice na nocleg. Po zakwaterowaniu w pokojach był czas na wspólne rozmowy i wymianę spostrzeżeń o bardzo interesującym terenie Moraw. Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Valtice, gdzie zwiedzaliśmy Pałac Rodu Lichtensteinów, którzy władali tym terenem od 1395 roku aż do 1945 roku. Po obejrzeniu pałacu oraz indywidualnym spacerze po mieście jedziemy do kolejnego pałacu w miejscowości Lednice. Znajduje się tutaj przepiękny Pałac książąt Lichtenstein. Jego dzisiejszy wygląd zawdzięczamy przebudowie w połowie XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego. Pałac otoczony jest pięknym parkiem, w którym obejrzeć można bardzo ciekawy obiekt jakim jest Minaret. 60 metrowa wieża powstała pod koniec XIX wieku na wzór minaretów budowanych przy meczetach. Po zwiedzaniu pałacu był czas wolny i niestety był to ostatni punkt naszego programu. O godzinie 18.00 wyjechaliśmy do Jaworza, do którego dotarliśmy po 3,5 godzinnej podróży, pełni wrażeń i mądrzejsi o wiele ciekawych informacji z historii Moraw.

Chciałbym w imieniu uczestników podziękować organizatorom za bezpieczną i pełną wrażeń wycieczkę do niezbyt odległego i często przejeżdżanego ale nie zwiedzanego rejonu.

Do zobaczenia na następnej wycieczce organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Jaworza.

Marcin Biłek