2018.06.10 – Jerzy Ryrych- Podsumowanie konkursu przyrodniczego
12 czerwca 2018

Posiady Towarzystwa Miłośników Jaworza- podsumowanie konkursu „Szukamy wiosny”
Jak co roku 10. czerwca o godz. 1500 w sali sesyjnej „Pod Goruszką” odbyły się posiady kończące konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży jaworzańskich szkół. Na posiady licznie przybyli uczestnicy wraz z rodzinami, obecni byli również przedstawiciele Urzędu Gminy a także mieszkańcy Jaworza. W konkursie wzięło udział około 60 uczniów z trzech jaworzańskich szkół z czego do końcowej oceny dopuszczono 45prac w pięciu konkurencjach: szkoły podstawowe/ nr 1,2,3/prace plastyczne i fotograficzne klasy od I do III – 15 uczestników, klasy IV-VI-10 uczestników, VII klasy i gimnazjum nr 1i 2 prace fotograficzne i plastyczne – 9 uczestników, prezentacje multimedialne- 5 prezentacji z gimnazjum nr 1, dodatkową kategorią były prace plastyczne przestrzenne – 6 prac ze szkół podstawowych.
Oceny dokonała 7 osobowa komisja złożona z nauczycieli prowadzących konkurs w szkołach oraz przedstawicieli: Towarzystwa Miłośników Jaworza, Ośrodka Promocji Gminy i Muzeum Fauny i Flory.
Prowadzący posiady czyli Mirosława Hawełek i Jerzy Ryrych rozpoczęli od przywitania gości, mieszkańców Jaworza a przede wszystkim głównych bohaterów czyli uczestników i laureatów konkursu.
Omówiono historię i tematykę dotychczasowych konkursów i tak: Rok 2009 Obiekty zabytkowe Jaworza– posiady połączone ze zwiedzaniem piwnic Pałacu odbyły się w grudniu 2009 roku na miesiąc przed pamiętnym pożarem.
Rok 2010 Ekosystemy wodne Jaworza –posiady odbywały się w gimnazjum w czasie mocnego deszczu i wylewających potoków. Rok 2011 Mój pomnik przyrody, kiedy to na posiadach omówiono problem niszczącego działania szrotowiaczka kasztanowcowiaczka,
który znowu w ostatnim czasie bardzo mocno zaatakował nasze kasztanowce. Rok 2012 Podróż po ścieżkach dydaktycznych Jaworza.
Rok 2013 Zwierzęta chronione naszych pól i lasów. Rok 2014 Rośliny chronione Jaworza i okolic. Rok 2015 Pożyteczne owady naszego ekosystemu: zapylające i drapieżne.
Rok 2016 Płazy i gady Jaworza. Rok 2017 Rośliny lecznicze Jaworza.
Ogółem w konkursach brało udział około 460 uczestników w tym rekordziści aż 5 krotnie.
Wielką pomocą dla uczniów było wspólne poszukiwanie okazów do sfotografowania czyli wycieczki z nauczycielami i naszymi pasjonatami przyrody: dr Markiem Guzikiem, Piotrem Gawłowskim, Mirosławem Wiśniewskim i Bartoszem Czadrem.
Prowadzący Jerzy Ryrych zaprezentował wydaną przez Towarzystwo Miłośników Jaworza i Muzeum Fauny i Flory książeczkę „Rośliny lecznicze Jaworza”, która jest rezultatem ubiegłorocznego konkursu. Podziękował przy tym Bartoszowi Czadrowi za opracowanie tego wydania. W książeczce tej znalazły się najlepsze fotografie z prac konkursowych z 2017 roku wraz z cennymi informacjami o roślinach z tych zdjęć.
Następnie przystąpiono do prezentacji nagrodzonych prac które kolejno w 5 kategoriach przedstawiali:
Szkoły Podstawowe klasy od I do III:
I miejsce Marta Nikiel – album fotografii z opisami zjawisk, roślin i zwierząt wiosennych
II miejsce Zuzanna Krawczyk- album plastyczno-fotograficzny roślin i zwierząt między innymi z Goruszki.
III miejsce Nadia Urbaś– fotografie gniazda kosa.
Szkoły Podstawowe klasy IV do VI:
I miejsce Jędrzej Grendziński- praca plastyczna pokazująca Ziemię i nasze wiosenne zwierzęta i rośliny.
II miejsce Franek Owczarek- praca plastyczna pokazująca serce naszej Matki Ziemi w formie EKG ze zjawiskami wiosennymi „Serce Ziemi mocniej bije”
III miejsce Justin Olearczyk- praca plastyczno-fotograficzna pokazująca nasze kasztanowce.
Klasy VII SP i gimnazja 1 i 2:
I miejsce Marta Śmiechura– fotografie z opisem wiosennych roślin i zwierząt
II miejsce Przemysław Łempa- praca plastyczno-fotograficzna
III miejsce Justyna Stec– fotografie roślin wiosennych
Prace plastyczne-przestrzenne szkoły podstawowe:
I miejsce Marie Mojeścik- praca pokazująca naszą Goruszkę na tle gór w połączeniu z opisanymi fotografiami pokazującymi jak przychodzi wiosna czyli topnienie śniegu, rozwój pąków drzew, kwiatów, aktywność zwierząt
II miejsce Sylwia Sztefko- gobelin naszej tężni połączony z wiosennymi roślinami i ptakami
III Magdalena Pudełek– praca plastyczna w kształcie otwieranego pudełka zawierającego fotografie z opisami i słoik z syropem z mniszka lekarskiego.
Gimnazjum klasy 2 i 3 prezentacje:
I miejsce Kamila Budzyn– ukazująca chronologicznie i tematycznie nadejście wiosny i rozwój naszej przyrody
II miejsce Wiktoria Wandor – tematy wiosennego świata roślin i zwierząt pokazane w kilkuminutowej prezentacji
III miejsce Natalia Maruszczyk- również zdjęcia i opisy w formie prezentacji zjawisk i roślin wiosennych
Prace te a szczególnie młodszych dzieci bardzo pomysłowe i pracochłonne wymagały pomocy Rodziców. W związku z tym podziękowania za zainteresowanie konkursem i apel aby ta pomoc ograniczyła się do niezbędnego minimum.
Wszystkie prace zasługują na uznanie i wnoszą wiele wartości poznawczych do wiedzy o naszej przyrodzie, którą wszyscy jesteśmy zobowiązani chronić co jest głównym celem naszego konkursu. Wszyscy uczestnicy dzięki sponsorom zostali nagrodzeni koszulkami z logo konkursu i biletami do kina a laureaci otrzymali dodatkowo statuetki i nagrody rzeczowe.
Wręczenia nagród dokonali p. wicewójt Anna Skotnicka Nędzka, prezes TMJ Ryszard Stanclik oraz prowadzący Mirosława Hawełek i Jerzy Ryrych.
Chcemy z tego miejsca podziękować sponsorom i tak wójtowi Gminy Jaworze za Patronat Honorowy i nagrody za I miejsca, pani prezes Banku Spółdzielczego w Jasienicy, Ośrodkowi Promocji, firmie INNA, kinu HELIOS, Towarzystwu Miłośników Jaworza, Kindze i Czesławowi Sosulskim a także dyrektorom szkół, nauczycielom prowadzącym oraz wszystkim którzy dołożyli starań przy organizacji naszego konkursu.
Nagrodzone prace zostaną wystawione w Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu Średnim- termin prezentacji wystawy zostanie podany na stronie internetowej MFiFM a następnie Bartosz Czader na ich podstawie przygotuje trzeci już folder konkursowy.
Na zakończenie J. Ryrych omówił temat przyszłorocznego konkursu „Drzewa umierają stojąc”, który praktycznie wymaga od uczestników całorocznej obserwacji i utrwalania zmian zachodzących na naszych chorujących drzewach. Zapraszamy wszystkich uczniów naszych szkół do licznego udziału.
Jerzy Ryrych- koordynator konkursu, TMJ