2019.11.17 – Marek Czader – Zrównoważona gospodarka leśna
19 listopada 2019

ZRÓWNOWAŻONE LEŚNICTWO
Z tematem zrównoważonej gospodarki leśnej, na kolejnych posiadach zapoznał nas nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko pan Marek Czader.
Obecnie obchodziliśmy 95 lat istnienia Lasów Państwowych w Polsce. Polska jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów państwowych to ok. 7,3 mln hektarów, a łączna powierzchnia to ponad 9,2 mln hektarów, co odpowiada lesistości 29,6%. Teren nadleśnictwa Bielsko to ok. 10 tys. ha, a pozyskanie drewna w skali roku to 47 tys. m³. W Leśnictwie Jaworze, które zajmuje 10% terenu Nadleśnictwa Bielsko, rocznie pozyskuje się 6900 m³ drewna i odnawia się 9 ha lasów.
Lasy w naszej okolicy to królestwo buka, jodły, jawora, w wyższych partiach rośnie świerk. Obniżenie poziomu wód gruntowych i zmiana składu chemicznego gleby negatywnie wpływa na drzewa, a rodzina korników powoduje duże zniszczenia. Las ma bardzo duży wpływ na klimat, drzewa magazynują dwutlenek węgla. O lasy należy dbać – zakładać szkółki, młodniki, wycinać chore i zniszczone drzewa, odtwarzać małe zbiorniki wodne.
Drzewo jest wykorzystywane m.in. w budownictwie, przemyśle meblarskim, papierniczym, do budowy jachtów i instrumentów. Jest przyjazne środowisku i biodegradowalne.
Nadleśnictwo Bielsko to turystyczny potentat. Istnieje ponad 200 km szlaków turystycznych: konnych, rowerowych, biegowych, enduro oraz nartostrad. W Szczyrku wycięto 34 ha lasów z przeznaczeniem tych terenów na nartostrady. Dolina Wapienicy przeznaczona jest na trasy spacerowe.
Nadleśnictwo Bielsko realizuje od zeszłego roku projekt ekologiczny „Las dla nas. My dla lasu”. Działania te zostały wyróżnione w konkursie Ekolaury Polskiej Izby Ekologii w kategorii „Edukacja Ekologiczna, Ochrona Przyrody”. Nagrodę w imieniu bielskich leśników odebrał
29 października 2019 r. w Katowicach nadleśniczy Marek Czader.
Projekt „Las dla nas. My dla lasu” ma na celu pokazanie bogactwa przyrodniczego polskich lasów i skierowany jest do dzieci.
Na aukcji w 2018 r. najdroższa kłoda jaworowa osiągnęła cenę 8600 zł za metr sześcienny, a pochodziła z bielskich lasów. Przeznaczona została na budowę instrumentów muzycznych. Ale las to nie tylko drzewa. Żyją tam różne zwierzęta i ptaki – wilki, rysie, jelenie, sarny, lisy, głuszce, sikory, bażanty, kowaliki, dzięcioły, zięby, krogulce. Leśnicy dbają również o to, żeby żyło im się jak najlepiej, wszystko to jest powiązane w ekosystemie.
Po ciekawej prelekcji pan Marek Czader odpowiadał na liczne pytania uczestników posiad. A na koniec – przy kawie i kołoczu mieliśmy czas na rozmowy.
Następne posiady (ostatnie w tym roku) odbędą się 8 grudnia br. Wyjątkowo o godz. 17.00 w Galerii pod Groniem. Tematem będzie „Zimowe niebo”, a pokaże nam go Adam Absalon.
Grażyna Matwiejczyk