2020.02.29 – Daniel Kadłubiec – Stanisław Hadyna życie i twórczość
2 marca 2020

Opowieść o Stanisławie Hadynie – twórcy „Śląska”
Na miniony rok przypadła setna rocznica urodzin (i dwudziesta śmierci) Stanisława Hadyny – twórcy zespołu „Śląsk”, który dobrze znają nie tylko mieszkańcy Polski, ale i liczni widzowie koncertów zespołu w wielu, nieraz bardzo odległych, miejscach na świecie. O tym niezwykłym człowieku opowiadał na kolejnych posiadach Towarzystwa Miłośników Jaworza znany gościom jaworzańskiej Galerii pod Groniem z poprzednich z nim spotkań profesor Karol Daniel Kadłubiec: etnograf, historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego.
Stanisław Hadyna, i profesor – prelegent wywodzą się z zaolziańskiej Karpętnej. Daniel Kadłubiec mówił więc o Hadynie z perspektywy wyjątkowej: domy przodków obu sąsiadowały ze sobą, a oni sami dobrze się znali. Daniel Kadłubiec mówił, jak zawsze, ze swadą i dużym osobistym zaangażowaniem, o biografii i artystycznych dokonaniach Stanisława Hadyny.
Ojciec twórcy „Śląska” był nauczycielem muzyki, ale także kompozytorem i zbieraczem pieśni ludowych , sam zaś Stanisław Hadyna – absolwentem instytutu muzycznego (studiował też socjologię i psychologię). Dzięki takiemu dziedzictwu i przygotowaniu posiadł umiejętność mądrej, wyważonej stylizacji folkloru, co zademonstrował prowadząc zespół, który zadebiutował w lipcu 1953 roku. Niezwykle ciekawe dla uczestników posiad były informacje o „Śląsku” jako „zakonie sztuki”, w którym tryb życia członków zespołu był ściśle podporządkowany wymogom pracy artystycznej. Nie przeszkadzało to jednak Hadynie zadbać też o ich przyszłość: dbał, by wszyscy zdali maturę i przygotowali się do pracy w jakimś zawodzie po odejściu z tego młodzieżowego przecież zespołu. „Śląsk” szybko osiągnął niezwykle wysoki poziom artystyczny, a liczne krajowe i zagraniczne koncerty stały się pasmem sukcesów. W roku 1968 ówczesny minister kultury odwołał jednak Stanisława Hadynę z funkcji naczelnego dyrektora zespołu, bez podania przyczyny takiej decyzji.
Twórca „Śląska”, kompozytor, dyrygent i muzykolog postanowił wtedy zająć się literaturą. Powstały książki osnute na kanwie zagranicznych tras koncertowych zespołu, ale także dramaty: o Mahatmie Ghandim (1969r.) o Martinie Lutherze Kingu (w r.1972). Tak więc twórca kantat, pieśni chórowych i solowych, muzyki baletowej, teatralnej i filmowej został też literatem.
Stanisław Hadyna powrócił do „Śląska” w 1990 roku i był jego dyrektorem artystycznym aż do swojej śmierci 1 stycznia 1999 roku, ale było to już zbyt późno; zespół zmienił już swój charakter.
Pochowano Stanisława Hadynę w bliskiej jego sercu Wiśle (gdzie miał swój dom), na ewangelickim cmentarzu „Na Groniczku”.
Małgorzata Kobiela – Gryczka