2021.09.26 – Władysława Magiera – Ciekawostki o ludziach Ziemi Cieszyńskiej
28 września 2021

CIEKAWOSTKI O LUDZIACH ZIEMI CIESZYŃSKIEJ
Po długiej przerwie nieśmiało wracamy do spotkań w niedzielne popołudnia czyli posiad. Władysława Magiera była pierwszą, która nas odwiedziła 26 września 2021r., z prelekcją o ciekawych ludziach Ziemi Cieszyńskiej. Pani Władysława Magiera jest autorką trzech książek pod wspólnym tytułem „Cieszyński szlak kobiet” oraz „Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego”. Z jej inicjatywy powstała też „Uliczka kobiet” na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Tym razem zrobiła wyjątek bo przybliżyła nam postacie trzech nietuzinkowych mężczyzn urodzonych na naszej ziemi, którzy zajmowali znaczące stanowiska w Polsce i nie tylko.
Jerzy Suszko urodził się w 1889 r. w Piosku (mała wieś na obecnym Zaolziu) w ubogiej rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu gimnazjum w Cieszynie rozpoczął studia chemiczne na Politechnice Praskiej. Tam też zrobił doktorat. Prowadził badania nad alkaloidami. W roku 1937 został profesorem nadzwyczajnym. Założyciel Polskiego Towarzystwa Chemicznego, które działa do dziś. W latach 1952 – 1956; rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z jego inicjatywy uniwersytet otrzymał imię Adama Mickiewicza. Zmarł w roku 1972 w Poznaniu i tam został pochowany.
Kornel Michejda urodził się w 1887 r. w Bystrzycy (obecne Zaolzie). Ukończył gimnazjum w Cieszynie, a następnie podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie I wojny światowej pracował jako ochotnik w Wojskowym Szpitalu Garnizonowym. Od 1922 r. mieszkał w Wilnie gdzie na Uniwersytecie Stefana Batorego był profesorem chirurgii, równocześnie został profesorem nadzwyczajnym, a w roku 1930 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Był redaktorem czasopisma „Polski Przegląd Chirurgów”. W marcu 1945 r. w ramach wysiedleń z Wileńszczyzny pracował w Lublinie, Łodzi, Katowicach. Po utworzeniu w 1945r. Akademii Medycznej w Gdańsku został tam skierowany do pracy. Podczas okupacji ukrywał swoich kolegów Żydów. Zmarł w 1960 r. w Krakowie, pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.
Józef Kiedroń urodził się w 1879 r. w Błędowicach Dolnych (obecnie Zaolzie). Po ukończeniu czterech klas, w wieku 12 lat został sierotą i musiał sobie radzić sam. W wieku 14 lat podjął pracę na kopalni, wywoził taczki z urobkiem z niskich pokładów bo ta praca była lepiej płatna, a on chciał jak najszybciej zarobić na dalszą edukację. Dzięki stypendium Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego ukończył gimnazjum realne w Cieszynie, następnie studiował na Politechnice lwowskiej, a później przeniósł się na Akademię Górniczą w Leoben. Po ukończeniu studiów jako inżynier pracował na różnych kopalniach. W październiku 1918r. zainicjował powstanie Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego. Od 1922 r. dyrektor departamentu d.s. śląskich Ministerstwa Przemysłu i Handlu. W latach 1923 – 1925 był ministrem tegoż resortu. W 1927 r. zainicjował budowę górnośląskiej magistrali kolejowej z Gdynią. Zmarł w 1923 r. w Berlinie, a pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.
To tylko krótkie wzmianki o wielkich ludziach z małych miejscowości. Prelegentka tak ciekawie i co za tym idzie interesująco przedstawiła bohaterów tego niedzielnego popołudnia, że chciało się słuchać i słuchać. Zainteresowanych losami Józefa Kiedronia odsyłamy do broszurki napisanej przez Władysławę Magierę, a zatytułowanej „Sierota Ministrem”.
Na następne posiady poświęcone tym razem muzealnictwu na Śląsku Cieszyńskim zapraszamy 17 października br. do Galerii pod Groniem na godz. 15.00. Temat przybliży nam dr Grzegorz Studnicki.
Zarząd TMJ