2022.09.18 – Posiady wyjazdowe – Bielsko kościół św. Stanisława
20 września 2022

KOŚCIÓŁ W STARYM BIELSKU
Na posiady w dniu 18 września 2022r. udaliśmy się samochodami do Starego Bielska gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy Kościół św. Stanisława Biskupa.
Historia kościoła jest bardzo ciekawa bo sięga XII wieku. Pierwszą drewnianą świątynię zbudowano już prawdopodobnie w roku 1135, na miejscu wcześniej poświęconemu pogańskiemu bożkowi – Perunowi. Dzisiejsza świątynia pochodzi z około 1380 r. i powstała dzięki fundacji księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Wybudowana w stylu gotyckim składa się z prezbiterium, nawy i 25 metrowej wieży. W 1555 roku kościół otrzymał renesansową polichromię i nowy dzwon.
W roku 1560, w związku z uznaniem luteranizmu za wyznanie obowiązujące w Księstwie Cieszyńskim, kościół w Starym Bielsku przeszedł w ręce ewangelików. Wtedy też prezbiterium wyposażono w gotyckie stalle ozdobne. W 1654r. świątynia wróciła do katolików, została potem odnowiona i ozdobiona ludowo – barokową polichromią o tematyce pasyjnej. W 1773r. Jerzy Szubert odnowił chór muzyczny o czym informuje napis na belce. W latach 1830 – 1833 z okazji 700-lecia powstania parafii dr Mateusz Opolski proboszcz kościoła św. Mikołaja, przeprowadził generalny remont świątyni: nadbudowano wieżę, wzniesiono przybudówkę ze schodami na chór. W latach 1929 – 1930 przeprowadzono pierwsze prace konserwatorskie, a następne w latach 1960 i 1979 -1981, oraz etapami od 1996 roku do dnia dzisiejszego, podczas, których kościołowi przywrócono dawny wygląd.
Najcenniejszą częścią kościoła jest gotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Znajduje się tam orzeł piastowski i renesansowe malowidła. Ściany prezbiterium pokrywają cztery warstwy polichromii pochodzące z epoki gotyku, renesansu, baroku i rokoka.
Najstarsza polichromia – gotycka – pokazuje nam postacie sześciu aniołów z atrybutami męki pańskiej, czterech świętych – Szczepana, Wacława, Wawrzyńca i Zygmunta, sceny pojmania Chrystusa i Zwiastowania NMP, Niesienie Krzyża, Zmartwychwstanie, postacie Matki Boskiej, św. Weroniki, Franciszka z Asyżu. Tryptyk Ołtarzowy z początku XVI w. w pełni przedstawia legendy o św. Stanisławie – na skrzydłach istnieje osiem scen legendy o patronie kościoła. Na ołtarzu także pokazano Chrystusa i 12 apostołów. Matkę Boską z dzieciątkiem w otoczeniu św. Mikołaja i św. Stanisława.
Dzwon pochodzi z roku 1555 – jest o 30 lat młodszy od Dzwonu Zygmunta – dzwoni codziennie, a nie okazjonalnie.
W nawie kościoła znajdują się neogotyckie konfesjonały z 1831 roku, obrazy drogi krzyżowej i neogotyckie organy.
Pochodzące z 1637 r. boczne drzwi ufundowane przez Królestwo Szwecji są elementem legendy, wg której podczas wojny 30-letniej, kiedy wojska szwedzkie niszczyły kraj ich król uciekał tamtędy przed polskim wojskiem.
Wysłuchaliśmy z dużą przyjemnością opowiadanej nam przez przewodnika historii kościoła, różnych legend z tym związanych, obejrzeliśmy pięknie odrestaurowane wnętrze i stary cmentarz leżący koło kościoła i pełni wrażeń wróciliśmy do Jaworza.
Grażyna Matwiejczyk