2022.10.09 – Posiady wyjazdowe – Bielsko Willa Sixta
11 października 2022

NA ULICY MICKIEWICZA W BIELSKU
Towarzystwo Miłośników Jaworza swoje posiady w dn. 9 października zorganizowało w Willi Sixta w Bielsku-Białej.
Willa Teodora Sixta jest powstałym w 1883r. jednym z najpiękniejszych budynków w Bielsku – Białej. Wybudowana została dla pochodzącego z Niemiec bogatego przemysłowca Teodora Sixta i jego żony bielszczanki Johanny Weich. Zaprojektował ją znany architekt bielski Karol Korn – autor projektów m.in. Dworca Głównego, Hotelu Prezydent, Poczty Głównej, Sądu Rejonowego, Synagogi i wielu innych kamienic i willi w Bielsku.
Piękna neorenesansowa willa podkreślała wysoki status społeczny właściciela – znanego finansisty i filantropa. Otoczona różanym ogrodem z pięknym miłorzębem japońskim – posadzonym przez właściciela – stanowiła pełną splendoru piękną rezydencję.
W 1887r. Johanna bezpotomnie zmarła, a dwa lata później do willi wprowadziła się druga żona Sixta 21-letnia Anna Zipser. Teodor Sixt zmarł bezpotomnie na gruźlicę nerek w 1897r. Swoją rezydencję zapisał w testamencie miastu Bielsko z zastrzeżeniem, że nie może być sprzedana, ma być zawsze nazywana „WILLA SIXTA”, a żona mogła w niej mieszkać do czasu ponownego zamążpójścia. W 1904r. miasto przejęło willę i wynajęło ją fabrykantowi Josefiemu.
Po II wojnie światowej budynek przechodził różne losy – były tam i kancelarie adwokackie, biura prokuratorów, wojewódzkiego konserwatora zabytków, rektorat Akademii Techniczno – Humanistycznej. W 1994r. willę wpisano do rejestru zabytków. W latach2017 – 2022 przeprowadzony został – dofinansowany w ramach projektu unijnego – generalny remont budynku. Wykonano nowe pokrycie dachowe, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, nową instalację elektryczną i hydrauliczną, wentylację, klimatyzację, alarmy, renowację stolarki drzwiowej i okiennej. Piwnice zaadaptowano na potrzeby recepcji i sal spotkań, jest też winda.
Obecnie w Willi Sixta w części południowej odbywają się prowadzone przez MOPS zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, a w pozostałej części prezentowane są wystawy sztuki współczesnej z kolekcji Galerii Bielskiej BWA oraz wystawy czasowe.
Naszą grupę przewodniczka Ala Gocka oprowadziła najpierw po ogrodzie, a potem po wnętrzach willi, opowiadając historię jej właściciela będąca jednocześnie historią miasta Bielska.
Po zwiedzeniu wnętrz willi i galerii obrazów przy kawie i kołoczu mieliśmy czas na odpoczynek i wymianę wrażeń po zwiedzeniu przepięknego budynku.
Grażyna Matwiejczyk