Twój niezbędnik
Powrót do "Archiwum"

2023.07.23 – Sławek Łyczko – Na pomoc dzikim zwierzętom

25 lipca 2023

Lipiec 2023 roku. Środek lata i dla wielu pełnia sezonu wakacyjnego. W naszym Jaworzu jest pięknie. Mimo przetrzebionych lasów, przyroda przykryła spustoszenia, bujną zielenią. Nie trzeba wyjeżdżać daleko.

Można cieszyć się tutaj, piękną okolicą i słoneczną pogodą. Wprawdzie dzisiejsze komunikaty w radiu i telewizji podawały, że temperatura powietrza, przekroczyła najwyższą średnią lipca, od początku pomiarów w 1940 roku i upał trudny do wytrzymania. Cóż, na własnej skórze odczuwamy, ogólnie zwaną „zmianę klimatu”. W takiej aurze wypadł termin posiad Towarzystwa Miłośników Jaworza. Obawialiśmy się o frekwencję w chacie Pod Groniem, gdy, tymczasem, sporo osób przybyło dziarsko, na spotkanie zatytułowane

Na pomoc dzikim zwierzętom

Zaproszonym Gościem był pan SŁAWEK ŁYCZKO z Bielska-Białej.

TMJ zaprasza co miesiąc osoby, które żyją z pasją, tworzą niezwykłe rzeczy i w dodatku potrafią pięknie opowiedzieć o swoich dokonaniach.

Pan Sławek, od pierwszej chwili spotkania stworzył przyjazną atmosferę i opowiedział ciekawą historię, ilustrowaną zdjęciami i filmikami. Zanim zostali małżeństwem, Agnieszka i Sławek mieszkali z rodzicami, na sąsiadujących posesjach. Połączyły Ich wspólne zainteresowania, umiłowanie przyrody i wielka wrażliwość na los poszkodowanych często przez ludzi zwierząt. Państwo Łyczkowie założyli w 2014 roku, na własnej działce, skromny Ośrodek Pomocy dla Dzikich Zwierząt. Nazwali go „Mysikrólik”. Skąd taka nazwa? Otóż mysikrólik to najmniejszy ptak Europy, który upodobał sobie Polskę. Przylatuje do nas ze Szwecji, na zimowanie. Ciekawostką jest, że ten ptaszek wydaje donośne dźwięki, a waży zaledwie 6 gramów .

„Mały król”, mówi o nim pan Sławek, stał się patronem skromnej inicjatywy, w morzu ogromnych potrzeb związanych z pomocą zwierzętom małym i dużym.

Dwa lata po otwarciu ośrodka powstała Fundacja Mysikrólik – Na pomoc dzikim zwierzętom. Fundacja wspiera działalność Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Bielsku-Białej. Pan Sławek Łyczko jest prezesem fundacji i mówi „mały mysikrólik pomaga wielkim drapieżnikom”. Ludzie dobrej woli, wpłacając pieniądze, pomagają ratować poszkodowane i chore zwierzęta.”Mysikrólik” przyjmuje do leczenia około tysiąc zwierząt rocznie. Około 65% z nich wraca do naturalnego środowiska. Stacjonarnie przebywa w Ośrodku 100-150 „pacjentów” na przykład sarny, jelenie, wilki, rysie, dziki, lisy, a także duże i małe ptaki, leśne zwierzątka jak wiewiórki, jeże itd. Stworzenia te, podobnie jak my, odczuwają ból, strach, przerażenie. Cierpią, zaplątane w druty, pokaleczone wnykami, potrącane przez samochody, uderzające w locie o szyby domów.

My, ludzie, zabieramy im przestrzeń do życia, uzurpując sobie okrutne prawo do zawłaszczania innych gatunków, których nie rozumiemy.

Pod czujnym, kontrolnym okiem Dyrekcji Ochrony Środowiska, „Mysikrólik” rozrasta się. Potrzeby są bardzo duże. Na działce państwa Łyczków budowane są nowe boksy dla poszkodowanych w wypadkach zwierząt, przybywa pomieszczeń i sprzętów medycznych a także wolontariuszy do pomocy w obsłudze i leczeniu dzikich istot, żyjących w naturze.

Państwo Łyczakowie prowadzą również działalność edukacyjną w szkołach, współpracują z różnymi organizacjami ponieważ wiedza odgrywa wielką rolę w ochronie nie tylko zwierząt ale i szeroko pojmowanego środowiska naturalnego.

My, również zostaliśmy przeszkoleni ,jak udzielać pierwszej pomocy gdy na przykład zobaczymy poszkodowane zwierzę na poboczu drogi, lub ptaka, który zderzył się z szybą albo został poturbowany przez naszego pupila (kota, psa).

Nie bądźmy obojętni!!! Jeśli masz pewność .że zwierze potrzebuje pomocy – dzwoń Tel.506 918 902 /Fundacja Mysikrólik/. W wypadku dużych zwierząt warto zawiadomić policję, gminę lub weterynarza. Oni wiedzą jak zorganizować pomoc i mają odpowiednie środki.

Przez półtorej godziny, byliśmy zasłuchani w opowieści o zwierzętach Pan Sławek mówił pięknie, choć również o przykrych zdarzeniach w relacjach człowieka z naturą.

Większość z nas korzysta z Internetu. Warto wejść na stronę YouTube – ośrodek mysikrólik i posłuchać ciekawych wywiadów, obejrzeć filmiki a także znaleźć konto fundacji, aby dołączyć do grona ludzi, którym nieobojętny. jest los naszych braci mniejszych.

Maryla PIESZKA